Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Pěstování chilli

Přidáno: 30.04.2014

Několik tipů a triků co se týče výsevu semen a péče o mladé rostliny ...

  • Pro výsev semen je důležité, když je před výsevem namočíme na 24 hodin do studeného heřmánkového čaje, případně roztoku Lignohumátu, aby jim změkla slupka a lépe se jim klíčilo
  • Nejlepší doba výsevu semen je leden až konec března (v závislosti na odrůdě - Chinesky dříve a Annuumky později), v ideální době během přibývajícího měsíce
  • Semena chilli vyséváme asi 3-5 mm hluboko do Jiffy tablet, rockwolových kostek a nebo přímo do substrátu, složeného z substrátu typu B a perlitu ve směsi ¾ a ¼. Po vysetí je umístíme do minipařníčku. Klíčení můžete také provést na vlhkém ubrousku - hadříku, zabaleném ve fólii nebo plastovém sáčku, umístěném na teplém místě.
  • Čím vyšší teplota, tím lépe a rychleji semena vyklíčí. Ideální je teplota 25 - 28° C pro druhy Chinense a 22 - 25° C pro druhy annuum.
  • Pokud jsou rostliny vyklíčené, potřebují umístit nejlépe na jižním okně. Eventuelně by měla být podpořena osvětlením, dokud nebudou dny delší a jasnější. Jinak se budou rostliny vytahovat a špatně vyvíjet. Osvětlení volíme dle našich možností. Vhodné jsou úsporné žárovky, zářivky, led osvětlení a nebo sodíková výbojka. Pro tuto fázi postočí již teplota 18-20° C.
  • Pokud nemáte vyseté rostliny přímo již v kelímcích, ideální doba na přesazení je, když má rostlinka první pravé lístky. Kořínek je již prorostlý tabletou až dolů. Přesazujeme do substrátu typu B a perlitu ve směsi ¾ a ¼. Kelímky ve velikosti 500 ml postačí až do finálního přesazování do skleníku.
  • Rostliny zaléváme ze začátku méně, kolem rostlinky. Později je to cca 50 - 150 ml podle velikosti rostliny
  • První hnojení tekutým hnojivem dáváme po uplynutí 1 měsíce a pak každý týden. Chilli jsou náročné na hnojení a je to základní požadavek rostlin. K hnojení používáme NPK hnojiva. Správný poměr dusíku, fosforu a draslíkuve fázi růstu velmi důležité. Při používání hnojiv dbejte návodů výrobce a platí zde "Raději méně, než více". Nesprávným použitím hnojiv můžete mnoho ztratit. Přehnojením se rostlinám začnou kroutit listy, odpadávají květy, žloutou listy ...  V době nasazování květů změníme typ hnojiva, kde je menší - poloviční obsah dusíku a větší část fosforu


Zpět na seznam článků
Copyright 2014 - 2024 © chilli-semena.cz